Nowa Liga

W sezonie 2019 pojawił się nowy cykl turniejów - Pierwsza Liga Snookera (1LS), której sponsorem została firma Conori. 18 zawodniczek i zawodników będzie toczyło przez cały sezon walkę o punkty rankingowe, ale i o awans do TOP16, gdzie dostanie się najlepsza czwórka. Gospodarzem inauguracyjnego turnieju, który poprowadziła Wiktoria Jędruszek był wrocławski klub Fuga Mundi. Zawodnicy są podzieleni na 6 grup, z których wychodzą dwie najlepsze osoby do rozgrywek pucharowych.

Przebieg turnieju - rozgrywki grupowe

Na tym etapie wszystko mogło się wydarzyć. Zarówno zawodnicy, jak i kibice, analizowali rozlosowane grupy, ale przy tak wyrównanym poziomie gry uczestników ciężko było mówić o pewniakach, co potwierdziły wyniki kilku pierwszych meczów. W grupie nr 5 doszło do kobiecego pojedynku o awans do fazy pucharowej między Dalią Alską a Kingą Pietrzak, która okazała się lepsza pokonując Dalię po zaciętej walce w decydującym piątym frejmie. Emocji nie zabrakło też w grupie nr 1, gdzie do ostatniego meczu Mariusza Sikorskiego z Jarkiem Kalinowskim (również zakończonego dopiero po deciderze) ważyły się dalsze losy zawodników. Ciekawe mecze rozegrały się również w grupie nr 1, z której Krzysztof Drążkiewicz wyszedł z pierwszego miejsca po wygranej z Markiem Zubrzyckim 3 do 1. Marek również wyszedł z grupy dzięki pokonaniu Jasona Wrighta (3:1), który niestety pożegnał się na tym etapie z turniejem.

Faza pucharowa

Czterej najlepsi zawodnicy zostali rozstawieni w fazie ćwierćfinałowej, a pozostali walczyli o awans. W górnej części drabinki pewne zwycięstwa (3:0) odnotowali Marek Zubrzycki i Mariusz Sikorski. W dolnej części drabinki mieliśmy decider za deciderem, również w ćwierćfinałach. Krzysiek Drążkiewicz pokonał najpierw bardzo dobrze grającą Kingę Pietrzak, a Felix Vidler wygrał ze Sławomirem Rasiewiczem. Felix pokonał także w deciderze czekającego na niego w ćwierćfinale Krzysztofa Kubickiego, a Krzysiek Drążkiewicz uległ (w kolejnym emocjonującym deciderze) Krystianowi Ćwikle. W półfinale Krystian pokonał Felixa awansując tym samym do finału, gdzie czekał już na niego (a trochę poczekał) Michał Ebert. Droga do finału Michała było nieco szybsza - w ćwierćfinale pokonał Mariusza Sikorskiego 3 do 1, a w półfinale Bartka Różańskiego (zwycięzcę ostatniego turnieju PORS w ubiegłym roku) z wynikiem 3 do 0.

Finał rozpoczął się zaraz po meczu półfinałowym Krystiana. Zmęczenie i późna pora nie ułatwiały gry, a obaj zawodnicy musieli jeszcze wrócić do Warszawy, gdzie rano mieli się stawić w pracy. Ostatecznie finał zakończył się wygraną Michała Eberta 3 do 1 i puchary za I i II miejsce pojechały do Warszawy. Natomiast puchar za najwyższy brejk turniejowy został we Wrocławiu i nagrodą podzielili się Krzysztof Drążkiewicz z Markiem Zubrzyckim.

Już 27 i 28 kwietnia kolejny turniej 1LS. Tym razem zawodnicy powalczą w warszawskim klubie Billboard. Co się wydarzy w kolejnym turnieju? Czy szykują się poważne zmiany w rankingu? Zapraszamy do kibicowania na żywo, bo emocji na pewno nie zabraknie.