Antoni Kowalski Mistrzem Świata do lat 16

Tiumeń w Rosji - to tutaj w dniach 18-24 sierpnia 2019 r. odbyły się snookerowe Mistrzostwa Świata IBSF (International Billiards & Snooker Federation) do lat 16. Wśród 42 zawodników z 12 krajów wystąpił reprezentant Polski - Antoni Kowalski. Wystąpił, grał najlepiej jak potrafił i wygrał, zdobywając tytuł Mistrza Świata do lat 16.

Etap rozgrywek grupowych przeszedł tracąc zaledwie jednego frejma (partię w meczu), co zapewniło mu awans bezpośrednio do najlepszej szesnastki. W rozgrywkach pucharowych pokonał kolejno przedstawicieli Irlandii, Rosji i Indii, dzięki czemu trafił do finału. W ostatnim meczu turnieju przeciwnikiem Antka był dwunastoletni Węgier (Bulcsú Révész), który nieznaczną przewagą wygrał pierwszego frejma. Antek, mimo ogromnych emocji, nie stracił zimnej krwi i kolejnego frejma mogliśmy zaliczyć na korzyść polskiego zawodnika. W trzecim frejmie młody Węgier popisał się wysokim brejkiem, zdobywając w jednym z podejść 44 punkty. Antek walczył jednak w tej partii do końca i choć nadgonił dużą stratę, to ostatecznie przegrał tego frejma zaledwie kilkoma punktami (57:66). Przy wyniku 2 do 1 dla Węgra zrobiło się nerwowo, ale Antek wygrał z bardzo dużą przewagą punktową dwa kolejne frejmy. W ostatnim frejmie meczu emocje sięgnęły zenitu, co było widać u obydwu młodych zawodników. Antek potrzebował już tylko jednej wygranej partii, żeby sięgnąć po upragniony tytuł mistrzowski, ale Węgier nie chciał go oddać bez walki i choć robił co mógł, to jednak musiał ostatecznie uznać zwycięstwo Polaka (4:2). Antoni Kowalski został Mistrzem Świata do lat 16, jako pierwszy Polak w historii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antoni Kowalski urodził się 9 lutego 2004 roku w Zielonej Górze. Miłością do snookera zaraził go jego największy kibic, pasjonat snookera od ponad 20 lat - tata. Antek zaczął trenować już jako sześciolatek, co dość szybko zaowocowało osiągnięciami w krajowych turniejach snookerowych. Do największych sukcesów Antka można zaliczyć zdobycie tytułu Mistrza Polski do lat 14 (2014 r.) i V-ce Mistrza Polski do lat 17 (również 2014 r.), pierwsze miejsce w rankingu Polskiego Otwartego Rankingu Snookera (2016 r.) oraz tytuł V-ce Mistrza Polski do lat 18 i V-ce Mistrza Polski do lat 21 w 2018 r.