Co to był za weekend! W sobotę i niedzielę warszawski klub 147 Break na ulicy Zamienieckiej gościł snookerzystów z całej Polski, którzy walczyli o tytuły mistrzowskie w bilardzie angielskim, 6 reds oraz shoot out. Nie zabrakło dobrej gry, ale i niespodzianek oraz dużych emocji.

Mistrzostwa Polski 6 reds

Do rozgrywek przystąpiło 26 zawodników i jedna zawodniczka - Ewelina Piślewska (liderka rankingu kobiet). Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 7 grup, z których po dwie osoby awansowały do rozgrywek pucharowych. W grupie nr 1 mocno trzymaliśmy kciuki za jedyną panią w turnieju - Ewelinę, która awansowała do fazy pucharowej z drugiego miejsca w grupie. Ciekawą sytuację mieliśmy w grupie nr 6, gdzie spotkała się czwórka dobrych zawodników - Jacek Wrzos, Ariel Trębocha, Felix Vidler i Paweł Balon - awansowali dwaj pierwsi panowie. Pomimo dwóch wygranych w grupie 7. Phan Quoc Binh (3:2 z Michałem Ebertem i 3:2 z Pawłem Fedorowiczem) niestety nie awansował do pucharówki - z tej grupy wyszli Jason Wright i Michał Ebert. Z grupy nr 2 awansował Mateusz Baranowski oraz dawno niewidziany w rozgrywkach Karol Lelek, który aktualnie skoncentrował się na studiach. Do fazy pucharowej awansowali również dwaj niepełnosprawni uczestnicy - Marcin Kubalski z grupy nr 3 (przegrywając jedynie z Antonim Kowalskim) oraz Adam Wilk z grupy nr 5 (po jednej przegranej z Piotrem Muratem).

Pierwsze mecze fazy pucharowej były dość jednostronne. Zwycięsko z tych pojedynków wyszli: Mateusz Baranowski (4:0 z Eweliną Piślewską), Antoni Kowalski (4:2 z Adamem Wilkiem), Jakub Chromy (4:0 z Piotrem Muratem) i Karol Lelek (4:1 z Marcinem Kubalskim). Najbardziej emocjonującym pojedynkiem w ćwierćfinałach okazał się ten między Krystianem Ćwikłą a Karolem Lelkiem. Krystian prowadził już 3 do 1, ale Karol umiejętnie wykorzystując potknięcia przeciwnika doprowadził do wyniku 3 do 3, aby ostatecznie wygrać decydującego frejma, a tym samym cały mecz. Z pojedynku dwóch Zielonogórzan - Mateusza Baranowskiego i Antoniego Kowalskiego, zwycięsko wyszedł ten pierwszy. Kolejny zawodnik z Zielonej Góry - Paweł Rogoza, który jest aktualnym wicemistrzem Europy na 6 czerwonych, również zwyciężył pojedynek ćwierćfinałowy i awansował do półfinału, gdzie czekał na niego Mateusz Baranowski. Pojedynek półfinałowy wygrał 4 do 0 Mateusz i awansował tym samym do finału. W drugim meczu półfinałowym, który mogliście oglądać na żywo, walka była bardzo zacięta. Ariel Trębocha został okrzyknięty największym szczęściarzem tego turnieju, po kilku przypadkowych wbiciach, i choć Karol Lelek robił co mógł, nie dając za wygraną, to jednak Ariel wygrał 4:3.

Finał między Mateuszem Baranowskim i Arielem Trębochą zapowiadał się emocjonująco i taki też był. Kibice w klubie i na YouTube z zapartym tchem obserwowali decydującego frejma, który miał rozstrzygnąć wynik mistrzostw. Ostatecznie zwyciężył Mateusz Baranowski 5 do 4, który zdobył także statuetkę za najwyższego brejka w MP 6 reds (73).

Wyniki

Mistrzostwa Polski shoot out

Wielu emocji dostarczyły drugie w historii Mistrzostwa Polski w najbardziej dynamiczną odmianę snookera - shoot out. Zawodnicy grają jednego frejma przez maksimum 10 minut. Przez pierwsze 5 minut meczu mają 15 sekund na zagranie, a następnie tylko 10 sekund. Zwycięża zawodnik, który zdobędzie więcej punktów (szczegółowy opis zasad w informacjach o turnieju). W wielu pojedynkach o zwycięstwie decydowały ostatnie sekundy meczów, pojedyncze punkty. Ewelina Piślewska, jako jedyna kobieta w turnieju, pokonała stojącego na jej drodze do ćwierćfinału Pawła Rogozę. W ćwierćfinale czekał na nią Mateusz Baranowski, który po zrobieniu wysokiego brejka wyszedł na prowadzenie i choć Ewelina walczyła do końca, to jednak Mateusz wygrał. Po zwycięstwie Witolda Żarowskiego z Karolem Lelkiem i Bartosza Utkowskiego z Jakubem Chromym w ćwierćfinałach szykował nam się kolejny emocjonujący półfinał. W półfinale Bartek zwyciężył z Witkiem, ale to Mateusz w pojedynku półfinałowym z Arielem dostarczył nam największych emocji, wbijając brejka 134 w niespełna połowie przeznaczonego na mecz czasu! Równie fantastycznie zagrał Mateusz w finale przeciwko Bartoszowi Utkowskiemu. Bartek tym razem mógł jedynie siedzieć i patrzeć, jak Mateusz robi kolejne ponad stupunktowe podejście (108)!

Bezapelacyjnym zwycięzcą shoot out został Mateusz Baranowski, który wbił też najwyższego brejka (134), wicemistrzem został Bartosz Utkowski, a trzecie miejsca zajęli Witold Żarowski i Ariel Trębocha.

Wyniki

Mistrzostwa Polski bilard angielski

Po finałach w 6 reds i shoot out, które zwyciężył Mateusz Baranowski, czekały nas już tylko pojedynki półfinałowe i finał w bilardzie angielskim. Kibice zastanawiali się czy Mateusz zdobędzie również trzeci tytuł mistrza, bo w półfinale ponownie pokonał Ariela Trębochę. W finale czekał na niego Antoni Kowalski, po zwycięskim pojedynku półfinałowym z Pawłem Rogozą. Mateusz dał z siebie wszystko, ale Antoni miał równie duży apetyt na tytuł mistrzowski i to on zwyciężył. Mateusz za to, po raz kolejny zgarnął statuetkę za najwyższego brejka (61). Zielona Góra podbiła Warszawę!

Wyniki

Podziękowania

Dziękujemy klubowi 147 Break Zamieniecka za gościnę oraz Piotrowi Garbolińskiemu za dwudniową transmisję wraz z komentarzem i Pawłowi Szewczakowi za wsparcie techniczne przy shoot out. Gorące podziękowania również dla głównej sędziny wszystkich trzech mistrzostw - Wiktorii Jędruszek oraz wszystkich pozostałych sędziów: Anny Hodun, Sary Kwiecińskiej, Jana Sękowskiego, Radosław Matusiak, Maciej Lesiak i Andrzeja Kowalskiego.

Galeria zdjęć

Transmisja video - dzień 1.

Transmisja video - dzień 2.